Jacuzzi – korzyści zdrowotne kąpieli w wannie z hydromasażem

 w Blog

Jacuzzi znajdziemy obecnie praktycznie w każdym hotelu ze strefą basenową. Trudno się temu dziwić – tego typu wanny cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że jacuzzi to znacznie więcej niż tylko wanna z bąbelkami, a korzystanie z niej niesie za sobą szereg zalet. Dlaczego warto korzystać z jacuzzi?

Zalety regularnych kąpieli w jacuzzi

  1. Rozluźnienie – Jacuzzi to przede wszystkim świetna forma relaksu. Ciepła woda, bąbelki, specjalne masujące dysze – już po kilku minutach podnosi się nasz poziom endorfin (hormonów szczęścia), a nasze mięśnie się rozgrzewają i rozluźniają. To idealna opcja zwłaszcza dla osób, które na co dzień dużo się stresują i dokuczają im spięte mięśnie.
  2. Poprawa krążenia – Podczas kąpieli w jacuzzi rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu krew lepiej krąży, dotleniając i odżywiając całe ciało. Poprawia się również przepływ limfy, dzięki czemu zmniejszamy obrzęki.
  3. Ulga w bólu – Wyporoność wody w połączeniu z masującymi strumieniami wody przynoszą ogromna ulgę dla kości, mięśni, stawów i więzadeł. Dlatego też jacuzzi polecane jest osobom z artretyzmem, po kontuzjach lub będących w procesie fizjoterapii. Warto regularnie korzystać z jacuzzi również w przypadku tendencji do napięciowego bólu głowy lub migreny.
  4. Lepsza kondycja skóry – Jacuzzi wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na wygląd. Ciepło wody powoduje lepszy przepływ krwi i limfy, dzięki czemu nasza skóra jest dobrze odżywiona. Z kolei masaże ją ujędrniają i pomagają w walce z cellulitem.

Jacuzzi – jakie są przeciwwskazania?

Wanny z hydromasażem mają wiele zalet, jednak niektórym mogą one zaszkodzić. Szczególnie uważać powinny osoby z: nadciśnieniem, chorobami skóry, chorobami układu płciowo-moczowego, żylakami, niską krzepliwością krwi czy otwartymi ranami. Korzystania z jacuzzi nie zaleca się również kobietom podczas miesiączki. Kobiety w ciąży mogą korzystać z jacuzzi, jednak powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Co jeszcze warto wiedzieć o kąpielach w jacuzzi?

Tak jak do wszystkiego – do korzystania z jacuzzi również należy podejść z umiarem. Kąpiel w wannie z hydromasażem nie powinna być dłuższa niż 10-15 minut. Dodatkowo należy sprawdzić temperaturę wody – optymalne będzie 35-38°C.

Ostatnie wpisy